Voda- zlato 21. storočia

Autor: Voda | 11.11.2011 o 9:15 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  36x

Zo všetkej vody na zemi len 2,5% je sladká voda, a z nej len 0.007% je ľuďom priamo dostupných v riekach, jazerách a prameňoch. So zmenami teplotných a zrážkových režimov, s rastom ľudskej populácie a so šírením chorôb bude čistá voda stále potrebnejšia no aj vzácnejšia. Každú minútu zomiera 7 ľudí kôli zlej kvalite vody, alebo z úplného nedostatku vody. V spojení s nedostatkom vody sú v budúcnosti očakávané nepokoje, lokálne konflikty- o vodu.

Rozšírenie populácie a množstvo vody nejdú vždy ruka v ruke. Kým v Ázii žije až 60% svetovej populácie, zásoby vody v Ázii predstavujú len 36% svetových vôd. Naopak, v Južnej Amerike žije 6% svetovej populácie s 21% zásob vody. Podobne je na tom Severná Amerika, kde na 8% svetovej populácie pripadá 15% zásob vody. My ako Európania máme vyhliadky zmiešané. V Európe žije 13% svetovej populácie, no naše zásoby vody predstavujú len 8%. To platí aj pre Afriku, kde 13% svetovej populácie má k dispozícii len 11% zásob vody. Pozitívnu bilanciu má okrem vyššie spomenutých častí Zeme Oceánia, kde 1% svetovej populácie má k dispozíci 5% svetových zásob vody.

Najlepšiu kvalitu vody má Fínsko, Kanada, Nový Zéland, Spojené kráľovstvo a Japonsko. Najhorišu kvalitu vody majú v Belgicku, Maroku, Indii, Jordáne a Sudáne.

Spotreba vody v roku 1970 dosahovala polovicu súčasnej spotreby a 80% chorôb v rozvojových krajinách bolo spojených so zlou kvalitou vody. V roku 2003, 1,3 miliardy ľudí nemalo prístup k čistej vode. Ročne zomiera 2,2 milióna ľudí na choroby spojené so zlou hygienou a kontaminovanou vodou.

Slovensko ako strecha Európy, bolo považované za krajinu s dostatočnými zásobami vody. Zmeny v zrážkových režimoch sa objavujú aj u nás a zlým hospodárením s vodou sa môže z dostatku kvalitnej vody stať nedostatok. Naopak pri dobrom hospodárení s vodou môže Slovensko byť významným hráčom na svetovom trhu s vodou (alebo minimálne v Európe s negatívnou bilanciou). Prognózy očakávajú, že trh s vodou od roku 2010 do 2030 bude rásť dva-krát rýchlejšie ako trh s ropou.

 

text: Michal Gažovič

zdroj: International Networks Archive-Glass half Empty

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?