Voda- zlato 21. storočia

Autor: Voda | 11.11.2011 o 9:15 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  28x

Zo všetkej vody na zemi len 2,5% je sladká voda, a z nej len 0.007% je ľuďom priamo dostupných v riekach, jazerách a prameňoch. So zmenami teplotných a zrážkových režimov, s rastom ľudskej populácie a so šírením chorôb bude čistá voda stále potrebnejšia no aj vzácnejšia. Každú minútu zomiera 7 ľudí kôli zlej kvalite vody, alebo z úplného nedostatku vody. V spojení s nedostatkom vody sú v budúcnosti očakávané nepokoje, lokálne konflikty- o vodu.

Rozšírenie populácie a množstvo vody nejdú vždy ruka v ruke. Kým v Ázii žije až 60% svetovej populácie, zásoby vody v Ázii predstavujú len 36% svetových vôd. Naopak, v Južnej Amerike žije 6% svetovej populácie s 21% zásob vody. Podobne je na tom Severná Amerika, kde na 8% svetovej populácie pripadá 15% zásob vody. My ako Európania máme vyhliadky zmiešané. V Európe žije 13% svetovej populácie, no naše zásoby vody predstavujú len 8%. To platí aj pre Afriku, kde 13% svetovej populácie má k dispozícii len 11% zásob vody. Pozitívnu bilanciu má okrem vyššie spomenutých častí Zeme Oceánia, kde 1% svetovej populácie má k dispozíci 5% svetových zásob vody.

Najlepšiu kvalitu vody má Fínsko, Kanada, Nový Zéland, Spojené kráľovstvo a Japonsko. Najhorišu kvalitu vody majú v Belgicku, Maroku, Indii, Jordáne a Sudáne.

Spotreba vody v roku 1970 dosahovala polovicu súčasnej spotreby a 80% chorôb v rozvojových krajinách bolo spojených so zlou kvalitou vody. V roku 2003, 1,3 miliardy ľudí nemalo prístup k čistej vode. Ročne zomiera 2,2 milióna ľudí na choroby spojené so zlou hygienou a kontaminovanou vodou.

Slovensko ako strecha Európy, bolo považované za krajinu s dostatočnými zásobami vody. Zmeny v zrážkových režimoch sa objavujú aj u nás a zlým hospodárením s vodou sa môže z dostatku kvalitnej vody stať nedostatok. Naopak pri dobrom hospodárení s vodou môže Slovensko byť významným hráčom na svetovom trhu s vodou (alebo minimálne v Európe s negatívnou bilanciou). Prognózy očakávajú, že trh s vodou od roku 2010 do 2030 bude rásť dva-krát rýchlejšie ako trh s ropou.

 

text: Michal Gažovič

zdroj: International Networks Archive-Glass half Empty

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňákovi prihára. Štát mu platí luxusných hasičov

Za firmou Erupsi blízkou Kaliňákovi sú dobrovoľní hasiči, ktorí na príspevkoch od štátu získali státisíce eur.

ŠPORT

Cibulková dosiahla potrebné víťazstvo a má šancu na postup

Kerberová musí zdolať Keysovú bez straty setu.

TECH

Čo sa stane, ak by vypadlo centrum slovenského internetu?

Poskytovateľov internetu spája centrum SIX.


Už ste čítali?